Uchwała VI/39/03

UCHWAŁA NR VI/39/03
RADY GMINY DZIADKOWICE
z dnia 27 maja 2003 r.

w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy

Na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591, z 2002 r. Nr 23 poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806) ustala się, co następuje:

§ 1

Konsultacje z mieszkańcami gminy przeprowadza się w przypadkach przewidzianych ustawami, z inicjatywy mieszkańców, oraz w innych sprawach ważnych dla gminy, a w szczególności:

- nadania lub zmiany nazwy miejscowości;
- nadania lub zmiany nazwy ulicy;
- zmiany granic sołectwa;
- nadania imienia obiektowi fizjograficznemu.

§ 2

1. W sprawach wymagających konsultacji z mieszkańcami decyzję o ich przeprowadzeniu podejmuje rada gminy.
2. Uchwała rady gminy określa przedmiot konsultacji, termin ich przeprowadzenia oraz zasięg terytorialny.

§ 3

1. W zależności od przedmiotu konsultacji i zasięgu terytorialnego, w konsultacjach mogą brać udział mieszkańcy całej gminy, poszczególnych sołectw oraz dodatkowo określonych grup społecznych (np. nauczycieli, uczniów w przypadku konsultacji dotyczących nadania imienia szkole).
2. Osoby upoważnione do udziału w konsultacjach powinny posiadać czynne prawo wyborcze oraz stale zamieszkiwać na terenie gminy lub sołectwa.
3. Osoby tworzące grupy społeczne posiadają czynne prawo wyborcze, gdy przedmiot konsultacji bezpośrednio jest związany z działalnością danej grupy społecznej (np. praca, nauka).
4. W określonych przypadkach rada gminy, zarządzając konsultacje, może dopuścić do udziału w konsultacjach osoby, które mają ukończone 13 lat i zamieszkują na terenie gminy.

§ 4

Łączenie, podział lub znoszenie gminy wymaga konsultacji z mieszkańcami wszystkich sołectw.

§ 5

Konsultacje mogą być przeprowadzane w poszczególnych sołectwach lub w siedzibie gminy.

§ 6

1. Konsultacje przeprowadza się poprzez zajęcie stanowiska co do przedmiotu konsultacji - "za" albo "przeciw" - na formularzu konsultacyjnym. Mieszkańcy potwierdzają swój udział w konsultacjach na wykazie osób uprawnionych do wzięcia udziału w konsultacjach
2. W przypadku, gdy w czasie konsultacji rozstrzyganych jest kilka spraw, formularz konsultacyjny zawiera alternatywne rozwiązanie wszystkich konsultowanych zagadnień.

§ 7

1. Konsultacje przeprowadza zespół konsultacyjny powołany przez Wójta, w skład którego mogą wchodzić w szczególności sołtysi oraz pracownicy urzędu gminy.
2. Po zakończeniu konsultacji z mieszkańcami zespół, o którym mowa w ust. 1, sporządza dokument zawierający następujące informacje:

- przedmiot konsultacji;
- termin przeprowadzenia;
- ogólną liczbę uprawnionych do udziału w konsultacji;
- liczbę mieszkańców biorących udział w konsultacji;
- liczbę osób opowiadających za poszczególnymi rozwiązaniami, opowiadających się przeciwprzeciwko proponowanym rozwiązaniom oraz wstrzymujących się od zajęcia stanowiska w konsultowanej sprawie.

3. Wynik konsultacji jest uwzględniany przez radę gminy, jeżeli za jednym z podanych rozwiązań opowiedziało się więcej niż połowa biorących udział w konsultacjach.
4. W przypadku konsultowania spraw, w stosunku do których nie podano alternatywnych rozwiązań wynik konsultacji jest uwzględniany, gdy za propozycją opowiedziała się więcej niż połowa biorących udział w konsultacjach.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący Rady
Paweł Migowski

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Dziadkowice

Wytwarzający/odpowiadający: Jan Redaktor

Wprowadzający: Jan Redaktor

Data wprowadzenia: 2003-09-24

Data modyfikacji: 2003-09-24

Opublikował: Jan Redaktor

Data publikacji: 2003-09-24