Załącznik 2 VII/45/03
Załącznik Nr 2
do uchwały Nr VII/45/03
Rady Gminy Dziadkowice
z dnia 10 września 2003 r.
ZASADY WYNAJMOWANIA LOKALI WCHODZĄCYCH W SKŁAD
MIESZKANIOWEGO ZASOBU GMINY DZIADKOWICE
§ 1. 1. W celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych gospodarstw o niskich dochodach gmina Dziadkowice wynajmuje na warunkach określonych w niniejszej uchwale lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy Dziadkowice.
2. Lokale mieszkalne i socjalne mogą być wynajmowane pod warunkiem posiadania przez gminę wolnych lokali.
3. Na terenie gminy Dziadkowice w zasobie mieszkaniowym nie występują lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2.
§ 2. 1. Za osoby spełniające warunki do oddania w najem na czas nie określony lokalu, poza osobami wymienionymi w ustawie, uważa się:
1/ osoby, których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie ostatnich trzech miesięcy przed dniem złożenia wniosku o najem lokalu nie będzie przekraczał 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100 % najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym;
2/ osoby, którym nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu;
3/ osoby, które zamieszkują w lokalach, gdzie na jednego członka gospodarstwa domowego wieloosobowego przypada mniej niż 5 m2 łącznej powierzchni pokoi, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego mniej niż 10 m2 tej powierzchni;
4/ osoby zamieszkujące i zameldowane na pobyt stały na terenie gminy Dziadkowice co najmniej 5 lat przed złożeniem wniosku o wynajęcie lokalu.
2. Warunki wymienione w ust. 1 muszą być spełnione łącznie przez członków gospodarstwa domowego.
§ 3. 1. Za osoby, którym może być oddany w najem na czas określony lokal socjalny, oprócz posiadających ustawowe prawo do lokalu socjalnego, uważa się:
1/ osoby, którym nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu;
2/ osoby, zamieszkujące w lokalach, gdzie średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie ostatnich trzech miesięcy przed dniem złożenia wniosku o najem lokalu nie będzie przekraczał 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym
3/ osoby zamieszkujące i zameldowane na pobyt stały na terenie gminy Dziadkowice co najmniej 5 lat przed złożeniem wniosku o wynajęcie lokalu;
4/ osoby, które zamieszkują w lokalach, gdzie na jednego członka gospodarstwa domowego wieloosobowego wnioskodawcy przypada mniej niż 5 m2 łącznej powierzchni pokoi, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego mniej niż 10 m2 tej powierzchni;
2. Warunki wymienione w ust. 1 muszą być spełnione łącznie przez wszystkich członków gospodarstwa domowego.
§ 4. 1. Do lokalu mieszkalnego związanego ze stosunkiem pracy nie stosuje się kryterium dochodowego.
2. Uprawnienia do wynajmu takiego lokalu przysługują osobom, które ze względu na rodzaj wykonywanej pracy zawodowej lub posiadane kwalifikacje są osobami niezbędnymi dla Gminy Dziadkowice, w szczególności zatrudnionym w służbie zdrowia lub oświacie.
3. Lokal mieszkalny związany ze stosunkiem pracy wynajmowany jest na czas określony.
4. W przypadku braku zapotrzebowania na mieszkanie zgodnie z warunkami określonymi w ust. 2, właściciel może wynająć mieszkanie dla innych najemców.
5. Decyzję o każdym przydziale mieszkania związanego ze stosunkiem pracy podejmuje wójt gminy.
6. Umowa zawarta z dotychczasowym najemcą lokalu, o którym mowa w ust. 1, zachowuje moc do czasu jej rozwiązania.
§ 5. Do poprawy warunków zamieszkiwania kwalifikują się najemcy lokali socjalnych nie mający innego tytułu prawnego do lokalu, osiągający dochód roczny nie wyższy niż 150% najniższej emerytury, wnioskujący o umowę na czas nieoznaczony.
§ 6. Pierwszeństwo najmu lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy przysługuje osobom, które:
1/ utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, katastrofy budowlanej lub pożaru;
2/ rodzinom wielodzietnym, posiadającym więcej niż pięcioro dzieci o dochodach powyżej 100% najniższej emerytury, wynajmującym dotychczas lokale spoza mieszkaniowego zasobu gminy;
3/ dokonują zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, jeżeli poniosą koszty związane z dokonaniem zamiany oraz koszty remontu przyjmowanego lokalu, określonego w protokole sporządzonym przez wynajmującego.
§ 7. Pierwszeństwo zawarcia najmu lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:
1/ utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, katastrofy budowlanej lub pożaru;
2/ nabyły prawo do lokalu na podstawie orzeczenia sądowego;
3/ dotknięte zostały wypadkami losowymi.
§ 8. Wynajmujący powinien zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego mieszkaniowy zasób gminy z:
1/ zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem i osobami przysposobionymi najemcy, którzy pozostali w lokalu po wyprowadzeniu się głównego najemcy, jeżeli dotychczasowy najemca:
a/ przeprowadził się do lokalu, do którego nie uzyskał tytułu prawnego,
b/ uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym, w przypadku przekwaterowania wszystkich osób stanowiących gospodarstwo domowe, na jedną osobę przypadałoby poniżej 5 m2 powierzchni mieszkalnej, o ile nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu;
2/ pozostałymi w lokalu po śmierci najemcy: małżonkiem nie będącym współnajemcą lokalu, dziećmi najemcy i jego współmałżonka, innymi osobami, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz z osobą, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, jeżeli stale zamieszkiwali z najemcą do chwili śmierci i nie przysługuje im ani im małżonkom tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego;
§ 9. Ustala się następujące warunki dokonywania zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy:
1. Najemcy lokali wchodzących w skład tego zasobu mogą dokonać wzajemnej zamiany, po uzyskaniu pisemnej zgody wójta gminy.
2. Nie zezwala się na dokonanie zamiany, jeżeli może ona zagrażać interesowi gminy lub w jej wyniku na jedną osobę w gospodarstwie domowym będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi.
3. W przypadku zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do mieszkaniowego zasobu gminy, a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach wymagana jest pisemna zgoda dysponentów lokali..
4. Koszty związane z dokonaniem zamiany ponoszą najemcy.
5. Wójt może zaproponować najemcy lokalu zamianę zajmowanego lokalu na inny wolny lokal mieszkalny, o ile jest to konieczne dla realizacji założeń programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy lub uzasadnione potrzebą uzyskania lokalu w celu wynajęcia jako lokalu socjalnego.
§ 10. 1. Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy wynajmowane są na pisemny wniosek, który powinien zawierać:
1/ imię i nazwisko, miejsce aktualnego zamieszkania, zameldowania;
2/ oświadczenie o nie posiadaniu tytułu prawnego do innego lokalu;
3/ stan rodzinny wnioskodawcy (wiek, stopień pokrewieństwa);
4/ wysokość i źródło średniego dochodu na członka rodziny z ostatnich 3 miesięcy przed datą złożenia wniosku;
5/ określenie typu lokalu: socjalny albo inny;
6/ określenie okresu, na jaki czas istnieje potrzeba najmu lokalu;
7/ inne warunki motywujące potrzebę najmu.
2. Wnioski o wynajem lokali mieszkalnych można składać w Urzędzie Gminy Dziadkowice przez cały rok i są one rejestrowane według kolejności wpływu.
3. Rozpatrzenie wniosku o wynajem lokalu należy do Wójta Gminy.
4. Umowy najmu lokalu socjalnego zawiera się na okres nie dłuższy niż trzy lata.
5. Na pisemny wniosek najemcy złożony przed upływem czasu, na jaki została zawarta, umowa najmu lokalu socjalnego może zostać przedłużona pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii Komisji, o której mowa w § 11.
§ 11. 1. Ustala się społeczną kontrolę wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony lub lokalu socjalnego.
2. Społeczna kontrola, o której mowa w ust. 1, realizowana jest przez Komisję Mieszkaniową, zwaną dalej Komisją, będącą organem doradczym i opiniodawczym wójta gminy.
3. Komisja składa się z minimum 4 osób, powołanych przez wójta gminy, spośród przedstawicieli rady gminy i pracowników urzędu gminy oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
4. Komisja działa społecznie, bez prawa do wynagrodzenia, a jej obsługę techniczną zapewnia urząd gminy.
5. Do zadań Komisji należy w szczególności:
1/ uczestniczenie w oględzinach pomieszczeń zajmowanych przez osoby ubiegające się o wynajęcie lokalu;
2/ opiniowanie wniosków złożonych przez osoby ubiegające się o wynajęcie lokali.
6. W celu wykonywania swoich zadań Komisja może żądać od wnioskodawców, by w wyznaczonym terminie złożyli wskazane przez nią dokumenty lub okazali pomieszczenia. W przypadku odmowy przez wnioskodawcę żądaniu Komisji lub nieuzasadnionego uchybienia wyznaczonego terminu, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.
7. Szczegółowe zadania i zasady pracy komisji określi jej regulamin, ustalony przez wójta gminy.
§ 12. 1. Decyzję o przystąpieniu do sporządzania projektu listy, o którym mowa w ust.4, podejmuje wójt gminy, po uzyskaniu wolnego lokalu i podaje ją do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy informacyjnej urzędu gminy na okres co najmniej 14 dni.
2. Po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, Komisja:
1/ sprawdza w przeciągu miesiąca, czy wnioskodawcy spełniają wymagania uprawniające do zawarcia umowy najmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz którzy z wnioskodawców upoważnieni są do zawarcia umowy najmu w pierwszej kolejności, zgodnie z niniejszą uchwałą;
2/ ustala i przedstawia do zatwierdzenia wójtowi gminy projekt listy osób, z którymi umowa najmu na czas nie określony powinna być zawarta w pierwszej kolejności lub projekt listy osób, z którymi umowa najmu lokalu socjalnego powinna być zawarta w pierwszej kolejności wraz z opiniami.
3. Na wnioski o wynajęcie lokalu mieszkalnego lub socjalnego nie spełniające wymogów uchwały - odpowiedzi udziela Wójt Gminy.
4. Wójt gminy sporządza, na podstawie opinii Komisji, projekt listy osób, którym należy wynająć lokale mieszkalne albo socjalne.
5. Projekt listy, o którym mowa w ust. 4, podlega ogłoszeniu na tablicy informacyjnej urzędu gminy przez okres 14 dni.
6. Do projektu listy można wnieść uwagi i zastrzeżenia, które wójt powinien rozpatrzyć w ciągu 7 dni od upływu okresu, o którym mowa w ust. 5.
7. Ostateczną listę osób, którym należy wynająć lokal z mieszkaniowego zasobu gminy albo lokal socjalny ustala wójt gminy, po dokonaniu ewentualnych zmian wynikających z uwzględnienia wniosków i zastrzeżeń i podaje ją do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy informacyjnej urzędu gminy.
Osoba wysyłająca:
Anna Borowska - Sekretarz Gminy, ugdziadkowice@post.pl, tel. 6571032 wew. 14
Metryka strony