Uchwała Nr XI/72/04

Uchwała Nr XI/72/04

Rady gminy Dziadkowice

z dnia 29 marca 2004 r.

 

w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2004 rok.

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591, z 2002 r., Nr 23, poz.220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz.  984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r., Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568) i art. 41  ust.2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r., Nr 147, poz. 1231, Nr 167, poz. 1372, z 2003 r., Nr 80, poz. 719, Nr 122, poz. 1143) uchwala się, co następuje:

§ 1. Przyjmuje się do realizacji Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2004 rok, stanowiący załącznik do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Przewodniczący Rady

Paweł Migowski

 

 

Załącznik

do uchwały Nr XI/72/04

Rady Gminy Dziadkowice

z dnia 29 marca 2004 r.

 

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI

I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA 2004 ROK

 

Opracowując Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2004 rok uwzględniono problemy występujące na terenie gminy, związane z nadużywaniem alkoholu oraz możliwości ich rozwiązywania i zapobiegania im.

 

§ 1. Analiza stanu problemów alkoholowych.

Gmina Dziadkowice jest gminą rolniczą. Liczy 3.341 mieszkańców, w tym 943 dzieci i młodzieży do lat 18-tu oraz 1726 osób w wieku produkcyjnym. Na terenie gminy funkcjonują trzy szkoły podstawowe i jedno gimnazjum gminne, do których uczęszcza łącznie 468 dzieci i młodzieży.

Podstawową opiekę zdrowotną zapewnia Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej zatrudniający jednego lekarza rodzinnego, jednego lekarza medycyny, dwie pielęgniarki, jedną pielęgniarkę środowiskową. Działa również punkt apteczny.

Na mocy uchwały Rady Gminy Dziadkowice Nr II/18/02 z dnia 16 grudnia 2002 r. ustalono dla terenu gminy limit 9 punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Na dzień 1 grudnia 2003 r. na terenie gminy jest 9 takich punktów sprzedaży. Na mocy uchwały Rady Gminy w Dziadkowicach Nr XX/138/01 z dnia 26 lutego 2001 r. ustalono dla terenu gminy limit 5 punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Na dzień 31 grudnia 2003 r. działa 1 punkt gastronomiczny i nikt nie ubiega się o pozwolenie.

Wartość sprzedaży napojów alkoholowych ma tendencje spadkowe w stosunku do roku ubiegłego.

W 2003 r. było 30 interwencji domowych policji w związku z alkoholem, a w roku 2002 było takich interwencji 17. Zaznaczył się spadek wykroczeń pod wpływem alkoholu. W 2003 r. zanotowano 6 takich przestępstw na terenie gminy, a w 2002 było 16.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione informacje należy w dalszym ciągu realizować politykę profilaktyki i dążyć do dalszego spadku spożycia napojów alkoholowych oraz położyć nacisk na przeciwdziałanie przemocy domowej.

 

§ 2. Ustala się następujące cele Gminnego Programu Profilaktyki  i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

1/ zapobieganie powstawaniu nowych problemów z zakresu uzależnień i przemocy w rodzinie poprzez ograniczenie spożycia napojów alkoholowych na terenie gminy, w szczególności poprzez:

a/ zmniejszenie ilości alkoholu spożywanego przez młodzież,

b/ zmianę struktury spożycia alkoholu na rzecz napojów niskoprocentowych;

2/ zmniejszenie rozmiaru problemów już istniejących - z naciskiem na zwiększenie bezpieczeństwa środowiska rodzinnego.

 

§ 3. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia tych celów jest kształtowanie polityki społecznej gminy w kierunku tworzenia warunków sprzyjających  zaspokajaniu potrzeb, których realizacja motywuje powstrzymywanie się od alkoholu, czyli:

1/ promowanie postaw społecznych ważnych i istotnych w walce z nałogiem;

2/ promowanie zdrowego stylu życia   i kultury spożywania alkoholu;

3/ zmiana zachowań i postaw obywateli i instytucji w sytuacjach związanych z alkoholem;

4/ budowanie skutecznych form kontroli prawnej nad szkodliwymi formami zachowań osób nadużywających alkoholu w szczególności przemocy w rodzinie;

5/ tworzenie bazy materialnej, lokalowej, organizacji merytorycznej dla realizacji programu.

 

§ 4. Kierunki działań i ich realizacja w 2004 roku:

1. Zwiększenie dostępności terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób dotkniętych uzależnieniem:

1/ działalność punktu informacyjno- konsultacyjny relizującęgo zadania:

a/ nawiazanie kontaktu z klientem,

b/ dostarczanie informacji o możliwości podjęcia profesjonalnej terapii oraz motywowanie i kierowanie na leczenie,

c/ udzielanie wsparcia i pomocy psychospołecznej osobom po zakończonej terapii odwykowej i ich rodzinom,

d/ uruchomienie interwencji w przypadku zdiagnozowania przemocy domowej;

2/ podnoszenie kwalifikacji osób mających w swojej pracy kontakt z osobami uzaleznionymi i ich rodzinami oraz ofiarami i sprawcami przemocy (osoby pracujące w punkcie konsultacyjnym, pracownicy socjalni , lekarze , policjanci, pedagodzy);

3/ zakup i rozpowszechnianie fachowych czasopism i publikacji oraz materiałów informacyjno-terapeutycznych (ulotki, broszury) dotyczących mechanizmów działania, terapii i rahabilitacji:

a/ choroby alkoholowej,

b/ innych uzależnień ,

c/ przemocy domowej;

4/ opłacanie czynności wykonywanych przez lekarza biegłego w kierunku uzależnienia;

5/ udzielanie pomocy osobom uzależnionym (pokrycie kosztów dojazdu na leczenie).

2. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy uzależnień pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie:

1/ współpraca wszelkich instytucji, stowarzyszeń, klubów, organizacji pozarządowych (w szczególności: Policji, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych, służby  zdrowia i kadry pedagogicznej oraz organizacji kościelnych) na rzecz profilaktyki uzależnień i przeciwdziałnia przemocy w rodzinie;

2/ rozpropagowanie wśród szkół  konkursu „Nasze bezpieczeństwo” i zakup nagród na tenże konkurs organizowany przez Policję;

3/ pomoc w realizowaniu zadań prewencyjnych  policji „Bezpieczne miasto”, „Bezpieczna droga do szkoły”;

4/ działalność świetlicy  opiekuńczo-wychowawczej dla dzieci z rodzin problemowych i rozwój tej placówki:

a/ dofinansowanie obozów socjoterapeutycznych oraz innych form wypczynku z programem terapeutycznym dla dzieci z rodzin problemowych,

b/ zakup pomocy do prowadzenia zajęć.

3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjno-edukacyjnej:

1/ przeprowadzenie  i sfinansowanie programu profilaktycznego „Debata” dla uczniów gimnazjum oraz „TAK czy NIE” dla szkół podstawowych;

2/ finansowanie spektakli profilaktycznych;

3/ organizowanie oraz wspieranie konkursów  o tematyce alkoholowej, nikotynie narkotykach, przemocy w rodzinie oraz bezpieczeństwie;

4/ wspieranie działań służących rekreacji i zabawie młodzieży bez alkoholu;

5/ współorganizowanie zajęć pozalekcyjnych dla dzieci  i młodzieży, w tym:

a/ współorganizowanie zajęć sportowo-rekreacyjnych w oparciu o Uczniowski Ludowy Klub  Sportowy „ Orka” oraz Uczniowski Ludowy Klub Sportowy  „ Sokoły”,

b/ pomoc w tworzeniu kół zainteresowań w szkołach,

c/ opłacenie dożywiania dla dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach,

d/ pomoc w realizacji szkolnych programów profilaktyki,

6/ rozpowszechnianie wiedzy na temat problemów  uzależnień:

a/ zakup książek, broszur,  plakatów i czasopism,

b/ udostępnianie ww. poprzez bibliotekę, świetlicę opiekuńczo-wychowawczą oraz punkt konsultacyjny;

7/ udział w ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" oraz zaangazowanie młodzieży do udziału w ww. kampanii;

8/ wspieranie i organizowanie imprez kulturalnych i sportowych propagujących trzeźwość.

 

§ 5. 1. Działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

a/ przyjmowanie wniosków w sprawie leczenia odwykowego osób uzależnionych,

b/ prowadzenie rozmów motywacyjnych do podjęcia dobrowolnego leczenia,

c/ kierowanie wniosków do sądu w sprawie poddanie się obowiązkowi leczenia odwykowego,

d/ prowadzenie indywidualnych przypadków przemocy w rodzinie,

e/ zapewnienie ofiarom przemocy  wszelkiej pomocy, a w szczególności pomocy prawnej i psychologicznej oraz schronienia,

f/ podejmowanie interwencji oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela posiłkowego w przypadkach złamania przepisów ustawy, a także kontrola punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

2. Do kontroli przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi upoważnia się członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którzy z przeprowadzonej kontroli każdorazowo sporządzą protokół.

 

§ 6. Zasady wynagradzania członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

1/ członkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przysługuje wynagrodzenie za pracę w tejże Komisji. Wynagrodzenie obejmuje pracę włożoną w realizację gminnego programu profilaktyki oraz udział w posiedzeniach;

2/ wynagrodzenie za udział w posiedzeniu gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dziadkowicach wynosi 5-krotność kwoty diety ustalonej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej przysługującej pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju;

3/ ustala się wynagrodzenie dla pracownika obsługującego Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w wys. 151,25 zł brutto miesięcznie.

 

§ 7. Źródłem finansowania zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych są środki finansowe budżetu gminy pochodzące z  opłat  za korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

 

 

 

 

Wprowadziła:

Anna Wasilewska, ugdziadkowice@post.pl, tel. 6571032 wew. 14

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Rada Gminy Dziadkowice

Wytwarzający/odpowiadający: Anna Jaszczołt

Data wytworzenia: 2004-08-05

Wprowadzający: Anna Jaszczołt

Data wprowadzenia: 2004-08-05

Data modyfikacji: 2004-08-05

Opublikował: Anna Jaszczołt

Data publikacji: 2004-08-05