Załącznik

               

                                    ŻUROBICE

 Zarys dziejów i ogólna charakterystyka miejscowości

    

 Miejscowość Żurobice znajduje się na południu województwa podlaskiego w powiecie siemiatyckim, na terenie gminy Dziadkowice. Wieś położona jest przy drodze krajowej nr 19 , ok. 90 km od Białegostoku.

 

     Wieś Żurobice wraz z koloniami liczy 409 mieszkańców. Organem stanowiącym we wsi jest zebranie wiejskie. Organem wykonawczym jest Rada Sołecka.

       Ludność zamieszkuje dwie tak zwane części: Żurobice i Żurobice Małe. Są to  nazwy własne, które towarzyszą miejscowości od lat.

Występuje tu mieszanka kulturowo-wyznaniowa, ponieważ wieś zamieszkują katolicy i prawosławni. Mieszkańcy żyją w pełnej symbiozie i tolerancji. Wszyscy razem uczestniczą w życiu i wydarzeniach wsi typu: święta i uroczystości ( wesela, chrzciny czy pogrzeby ). Teren wsi wchodzi w skład dwóch parafii- Dziadkowice ( Parafia Rzymsko- Katolicka ), Żerczyce ( Parafia Prawosławna ).

         Tutejsza ludność w  większości utrzymuje się z rolnictwa a niewielka część z pracy w mieście. W sołectwie Żurobice rozwinięta jest hodowla kur brojlerów, dlatego też występują tu budynki rolnicze do tego typu produkcji. Nieopodal wsi przy drodze nr 19 znajduje się prywatna masarnia „ Tawbid ”produkująca smaczne i zdrowe wędliny.

 

We wsi znajduje się zlewnia mleka, dwa sklepy spożywcze, zakład wymiany opon samochodowych, firma przewozowa i jedyny w całym kraju Klub Rolnika ( z małym sklepikiem ).

         Sołectwo posiada dość duży budynek świetlicy wiejskiej, w którym siedzibę ma również miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna, Klub Rolnika i Folklorystyczny Zespół „ Kalina”.

    

                  ...  Tam koło młyna

                       rośnie KALINA,

                       kto jej nie sadził i nie podlewał

                       niech jej nie zgina „

                      ( z pieśni powitalnej zespołu)

 

 

 

 

           Zespół Folklorystyczny „ Kalina ” został powołany z inicjatywy mieszkańców wsi Żurobice 10 lutego 1987 r. Już w kwietniu odbył się pierwszy występ entuzjastycznie przyjęty przez mieszkańców gminy. Od tego czasu „ Kalina ” bierze udział we wszystkich znaczących wydarzeniach kulturalnych na Podlasiu. Jest również uczestnikiem wielu wydarzeń kulturalnych o znaczeniu krajowym. 05 czerwca  1991 roku specjalnie ułożoną piosenką witała „ Kalina ” w Białymstoku Ojca Świętego Jana Pawła II. 19 grudnia 1996 r. Warszawski Ośrodek Telewizyjny realizował interesujący program o działalności zespołu. W 2004 r. „ Kalina ” wraz z innymi zespołami reprezentowała województwo podlaskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale. W czerwcu 2005 r. „ Kalina ” występowała na Placu Zamkowym w Warszawie podczas Prezentacji Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. „ Kalina ” zawsze chętnie występuje prezentując stare ludowe piosenki wyszukiwane w podlaskich wsiach.

           Świetlica wiejska wykorzystywana jest również jako miejsce spotkań, czy też zebrań lokalnych, a także zajęć i imprez integrujących mieszkańców wsi. Za budynkiem znajduje się plac, który w dużej części zagospodarowany jest na boisko dla miejscowej drużyny „ Żuraw-Żurobice ” i jako plac zabaw dla dzieci.

           We wsi znajdują się różnego rodzaju stawy, oczka wodne, rowy melioracyjne a niedaleko wsi wybija źródełko, z którego swój początek bierze rzeczka „ Leśna ”. Przez wyznawców prawosławia źródełko to jest czczone i uznawane za miejsce święte. Miejscowość jest zwodociągowana, niestety nie ma jeszcze kanalizacji i gazociągu, większość mieszkańców korzysta z butli gazowych i paliw stałych do ogrzewania.

            Najstarsze wzmianki dotyczące tej miejscowości pochodzą  z  XV wieku kiedy to Król Polski Zygmunt I Stary ofiarował swej drugiej wybrance Bonie Sworzy wieś królewską Żurobice jako wiano.

Później przez Żurobice i okoliczne miejscowości przeszły wojska napoleońskie w marszu na Moskwę. W roku 1800 wybudowano  Cerkiew greko-katolicką. W latach późniejszych przemianowaną ukazem carskim na Cerkiew Prawosławną.

 

 

 

    W czasie I wojny światowej nieopodal Żurobic miały miejsce walki, czego przykładem do dnia dzisiejszego są okopy i transzeje. W latach 1939-1941 w leśnym kompleksie przylegającym do wsi Żurobice znajdował się sowiecki szpital polowy ( zajmujący ok. 7 ha. terenu ). Starsi mieszkańcy Żurobic wspominają również   przemarsz przez wieś jednego z największych oddziałów partyzanckich radzieckiego generała Kołpaka a do końca lat 50-tych terenem Żurobic i okolicznych wsi niepodzielnie władały oddziały Armi Krajowej dowodzone przez takich dowódców jak: „Łupaszko”, „Młot”, „Bury”  i „Jaskółka”.

             Sołectwo Żurobice bezpośrednio sąsiaduje z kompleksem leśnym lasów państwowych Nadleśnictwo Nurzec, w którym nieopodal miejscowości wyodrębniony jest kompleks leśny z drzewostanem naturalnym o nazwie „Kadłub-Żurobice”. W kompleksie tym spotkać można rzadkie już gdzie indziej rośliny takie jak: widłaki, konwalie, zawilec gajowy, żurawina, trawa żubrówka, borówka brusznica a zbierać można wszystkie gatunki grzybów, spotkać można tam również siedliska ptactwa ( bocian czarny, słonka, bekas, derkacz, cietrzew, czapla, sowa a nawet orzeł bielik i sokół wędrowny) oraz zwierzynę łowną ( zając, sarna, dzik, łoś, jeleń, borsuk, kuna leśna a nawet gronostaj. 

 

OCENA SILNYCH I SŁABYCH STRON ORAZ SZANSE I ZAGROŻENIA

 

1.    Silne strony :

-         interesujące zabytki ,

-         zaplecze do wypoczynku,

-         szlaki turystyczne,

-         dobre połączenie komunikacyjne,

-         aktywność społeczna,

-         współpraca z ościennymi wsiami,

-         dobra współpraca z gminą i starostwem,

 

2.    Słabe strony :

-         brak kanalizacji i sieci gazowej,

-         słaby stan nawierzchni dróg lokalnych,

-         bezrobocie,

-         brak reklamy promującej miejscowość,

-         brak stałego dostępu do internetu,

-         brak uzbrojonych terenów inwestycyjnych.

 

3.    Szanse:

-         estetyzacja zagród ( możliwość pozyskania funduszy europejskich na poprawę infrastruktury wiejskiej),

-         tworzenie bazy agroturystycznej dla dużych miast,

-         rozwój internetu,

 

4.    Zagrożenia:

-         bezrobocie,

-         przestępczość,

-         nałogi,

-         narastanie problemów socjalnych,

-         brak liderów we wsi,

-         zła polityka rządu,

-         niewłaściwa polityka rządu dotycząca rolnictwa i obszarów wiejskich,

-         niska świadomość społeczeństwa.

 

OPIS PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA

 

Planowane jest wykonanie nadbudowy w istniejącym budynku świetlicy wiejskiej w Żurobicach przez zamianę stropodachu na dach dwuspadowy, niesymetryczny kryty blachą. Zaprojektowano dach o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej, dwuspadowy, niesymetryczny  o konstrukcji drewnianej, kryty blachą dachówkową. W celu wzmocnienia i usztywnienia konstrukcji wieńców oraz samego stężenia konstrukcji dachowej zastosowano system poprzecznych i podłużnych wieńców stężających.

Obróbki blacharskie desek wiatrowych, okapników, pasów nadrynnowych                                   i podrynnowych z blachy powlekanej. Rynny i rury spustowe należy wykonać z PCV. Pokrycie dachu - blachą dachówkową w kolorze czerwonym. Drewniana stolarka okienna i drzwiowa zostanie zastąpiona stolarką z PCV.

 

 

SZACUNKOWY KOSZT PRZEDSIĘWZIĘCIA

 

Wartość planowanych robót szacuje się na kwotę 106379,00 zł

 

 

HARMONOGRAM PLANOWANYCH ROBÓT

 

Wykonanie planowanych robót planuje się w miesiącu kwietniu – maju 2006r.

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Rada Gminy Dziadkowice

Wytwarzający/odpowiadający: Anna Jaszczołt

Wprowadzający: Anna Jaszczołt

Data wprowadzenia: 2005-12-22

Data modyfikacji: 2005-12-22

Opublikował: Anna Jaszczołt

Data publikacji: 2005-12-22